So much for Labour unity as Chuka Umunna leads hard Brexit backlash

Written by Kevin Schofield on 30 June 2017 in Diary
Diary

See the full list of 101 MPs who backed Umunna's amendment

Less than a fortnight ago, after the first Parliamentary Labour Party meeting since the election, a Labour MP emerged to declare: “Unity is the watchword, government is the aim.”

Parliamentary convention states that we are not supposed to name the MP in question, but a few minutes later he texted a colleague to say it was alright to reveal his identity. That MP was Chuka Umunna.

But the pretence that things were all sweetness and light in PLP was well and truly shattered last night thanks to a vote called by … Chuka Umunna.

The fiercely pro-EU MP for Streatham’s amendment to the Queen’s Speech called for Britain to push for full single market membership after Brexit, something Jeremy Corbyn is not all that keen on.

The Labour leader whipped his MPs to abstain, only for 49 of them to rebel by supporting it. That number included three shadow ministers – Catherine West, Ruth Cadbury and Andy Slaughter. Corbyn sacked all three, while a fourth frontbencher, Daniel Zeichner, quit before the vote.

But Umunna ​said he would keep up the fight against a hard Brexit.

"While it is disappointing that our amendment did not win a majority of votes in the House of Commons, what it shows is that pro-European backbench MPs of all parties are not going to simply submit to a hard Brexit.

"I and many others will continue to fight tirelessly to stop an extreme, destructive Tory hard Brexit. With a hung parliament, we have a real chance in future to shape Britain’s exit from the EU to protect jobs and working people."

 

Umunna ​said: “While it is disappointing that our amendment did not win a majority of votes in the House of Commons, what it shows is that pro-European backbench MPs of all parties are not going to simply submit to a hard Brexit. “I and many others will continue to fight tirelessly to stop an extreme, destructive Tory hard Brexit. With a hung parliament, we have a real chance in future to shape Britain’s exit from the EU to protect jobs and working people.”

Read more at: https://inews.co.uk/essentials/news/politics/jeremy-corbyn-hit-50-strong...

 

Full list of 101 MPs who backed Umunna's amendment

Rushanara Ali (Labour – Bethnal Green and Bow)
Mr Adrian Bailey (Labour (Co-op) – West Bromwich West)
Hannah Bardell (Scottish National Party – Livingston)
Luciana Berger (Labour (Co-op) – Liverpool, Wavertree)
Mhairi Black (Scottish National Party – Paisley and Renfrewshire South)
Ian Blackford (Scottish National Party – Ross, Skye and Lochaber)
Kirsty Blackman (Scottish National Party – Aberdeen North)
Mr Ben Bradshaw (Labour – Exeter)
Tom Brake (Liberal Democrat – Carshalton and Wallington)
Deidre Brock (Scottish National Party – Edinburgh North and Leith)
Alan Brown (Scottish National Party – Kilmarnock and Loudoun)
Chris Bryant (Labour – Rhondda)
Ms Karen Buck (Labour – Westminster North)
Sir Vince Cable (Liberal Democrat – Twickenham)
Ruth Cadbury (Labour – Brentford and Isleworth)
Dr Lisa Cameron (Scottish National Party – East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow)
Mr Alistair Carmichael (Liberal Democrat – Orkney and Shetland)
Douglas Chapman (Scottish National Party – Dunfermline and West Fife)
Joanna Cherry (Scottish National Party – Edinburgh South West)
Ann Clwyd (Labour – Cynon Valley)
Ann Coffey (Labour – Stockport)
Ronnie Cowan (Scottish National Party – Inverclyde)
Neil Coyle (Labour – Bermondsey and Old Southwark)
Angela Crawley (Scottish National Party – Lanark and Hamilton East)
Stella Creasy (Labour (Co-op) – Walthamstow)
Sir Edward Davey (Liberal Democrat – Kingston and Surbiton)
Martyn Day (Scottish National Party – Linlithgow and East Falkirk)
Emma Dent Coad (Labour – Kensington)
Martin Docherty-Hughes (Scottish National Party – West Dunbartonshire)
Stephen Doughty (Labour (Co-op) – Cardiff South and Penarth)
Maria Eagle (Labour – Garston and Halewood)
Jonathan Edwards (Plaid Cymru – Carmarthen East and Dinefwr)
Mrs Louise Ellman (Labour (Co-op) – Liverpool, Riverside)
Paul Farrelly (Labour – Newcastle-under-Lyme)
Tim Farron (Liberal Democrat – Westmorland and Lonsdale)
Mike Gapes (Labour (Co-op) – Ilford South)
Stephen Gethins (Scottish National Party – North East Fife)
Patricia Gibson (Scottish National Party – North Ayrshire and Arran)
Patrick Grady (Scottish National Party – Glasgow North)
Peter Grant (Scottish National Party – Glenrothes)
Neil Gray (Scottish National Party – Airdrie and Shotts)
Kate Green (Labour – Stretford and Urmston)
John Grogan (Labour – Keighley)
Helen Hayes (Labour – Dulwich and West Norwood)
Drew Hendry (Scottish National Party – Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey)
Lady Hermon (Independent – North Down)
Meg Hillier (Labour (Co-op) – Hackney South and Shoreditch)
Wera Hobhouse (Liberal Democrat – Bath)
Dame Margaret Hodge (Labour – Barking)
Stewart Hosie (Scottish National Party – Dundee East)
Dr Rupa Huq (Labour – Ealing Central and Acton)
Christine Jardine (Liberal Democrat – Edinburgh West)
Darren Jones (Labour – Bristol North West)
Susan Elan Jones (Labour – Clwyd South)
Peter Kyle (Labour – Hove)
Ben Lake (Plaid Cymru – Ceredigion)
Norman Lamb (Liberal Democrat – North Norfolk)
Mr David Lammy (Labour – Tottenham)
Chris Law (Scottish National Party – Dundee West)
Mr Chris Leslie (Labour (Co-op) – Nottingham East)
David Linden (Scottish National Party – Glasgow East)
Stephen Lloyd (Liberal Democrat – Eastbourne)
Caroline Lucas (Green Party – Brighton, Pavilion)
Angus Brendan MacNeil (Scottish National Party – Na h-Eileanan an Iar)
Kerry McCarthy (Labour – Bristol East)
Stewart Malcolm McDonald (Scottish National Party – Glasgow South)
Stuart C. McDonald (Scottish National Party – Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East)
Alison McGovern (Labour – Wirral South)
Catherine McKinnell (Labour – Newcastle upon Tyne North)
John McNally (Scottish National Party – Falkirk)
Carol Monaghan (Scottish National Party – Glasgow North West)
Mrs Madeleine Moon (Labour – Bridgend)
Layla Moran (Liberal Democrat – Oxford West and Abingdon)
Ian Murray (Labour – Edinburgh South)
Gavin Newlands (Scottish National Party – Paisley and Renfrewshire North)
Brendan O’Hara (Scottish National Party – Argyll and Bute)
Albert Owen (Labour – Ynys Môn)
Jess Phillips (Labour – Birmingham, Yardley)
Liz Saville Roberts (Plaid Cymru – Dwyfor Meirionnydd)
Mr Virendra Sharma (Labour – Ealing, Southall)
Mr Barry Sheerman (Labour (Co-op) – Huddersfield)
Tommy Sheppard (Scottish National Party – Edinburgh East)
Mr Gavin Shuker (Labour (Co-op) – Luton South)
Tulip Siddiq (Labour – Hampstead and Kilburn)
Andy Slaughter (Labour – Hammersmith)
Chris Stephens (Scottish National Party – Glasgow South West)
Jo Stevens (Labour – Cardiff Central)
Jamie Stone (Liberal Democrat – Caithness, Sutherland and Easter Ross)
Wes Streeting (Labour – Ilford North)
Jo Swinson (Liberal Democrat – East Dunbartonshire)
Alison Thewliss (Scottish National Party – Glasgow Central)
Gareth Thomas (Labour (Co-op) – Harrow West)
Stephen Timms (Labour – East Ham)
Chuka Umunna (Labour – Streatham)
Keith Vaz (Labour – Leicester East)
Catherine West (Labour – Hornsey and Wood Green)
Dr Philippa Whitford (Scottish National Party – Central Ayrshire)
Hywel Williams (Plaid Cymru – Arfon)
Pete Wishart (Scottish National Party – Perth and North Perthshire)
John Woodcock (Labour (Co-op) – Barrow and Furness)
Daniel Zeichner (Labour – Cambridge)

 

 

 

 

Share this page

Add new comment

More from Total Politics